Genel Bilgi

Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Pandemi dönemi Türkiye vatandaşlarının çoğunun işsiz kaldığı, ev kiralarını, faturalarını ödeyemediği zorlu bir dönemdir. Vatandaşlar için sıkıntılı geçen bu dönemde kişilerin tek çaresi devletin sağladığı yardımlardan yararlanmaktır.

Yapılan en son güncel açıklamalara göre 1582 engelli vatandaşların yakınlarına toplam 2.351.216.00 TL olarak evde bakım desteği sağlanmıştır. Çocuklar için 329.619.00 TL ekonomik ve sosyal destek adı altında 300 çocuktan daha fazla çocuğa yardım yapılmıştır. Birçok Türkiye vatandaşına psiko-sosyal destekte bulunulmuştur. İhtiyacı olan kişilerin evlerine erzak, maske, deterjan yardımı yapılmıştır.

Pandemi Süreci Nedir?

Pandemi kelimesi ve pandemi süresi korona virüs hastalığının başlaması ile hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Koronavirüs sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde büyük bir yıkıma sebebiyet veren hastalık türüdür. Bu sebepten dolayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından korona virüs hastalığının devam ettiği sürece pandemi süreci adı verilmiştir.

Pandemi Sürecinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Pandemi süreci aslında hastalık sürecidir. Koronavirüs hastalığı çok riskli ve hayati tehlike taşıyan bir hastalıktır. Pandemi sürecinde kişilerin maske, eldiven takmaya özen göstermesi gerekmektedir. Bu süre zarfında kişiler kendilerini ve yaşadığı alanları sürekli izole etmeye özen göstermelidir. Dışarıya çıkılacağı zaman diğer kişiler ile arada yaklaşık bir buçuk iki metre kadar bir sosyal mesafe adı verilen mesafe konulmalıdır. Kesinlikle kalabalık ortamlara girilmemelidir. Herhangi bir tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslar gerçekleştirilmemelidir.

Pandemi Döneminde Yapılan Yardımlara Nasıl Başvurulur?

Pandemi döneminde yapılan yardımların çoğu sosyal güvenlik kurumları tarafından belirlenmiş kişilere yapılmıştır. Bunun yanı sıra 1. Faz 2. Faz ve 3. Faz adı altında 1000 TL sosyal destek yardımı yapılmaktadır. Bu yardımdan aileye giren aylık geliri 5000 TL’nin altında olan herkes yararlanabilmektedir.

1000 TL’lik sosyal yardıma e-devlet üzerinden pandemi başvurusu kısmından başvuru yapılmaktadır. Aynı hanede ikamet eden ve başvuru yapan birden fazla kişi var ise bu yardımdan sadece bir kişi faydalanabilmektedir. 5000 TL altı geliri olan her haneye bir kereye mahsus 1000 TL’lik maddi destek sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kişiler bağlı olduğu muhtarlıklar aracılığı ile gıda ve maske yardımı için başvuruda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı