Genel Bilgiİlginç Bilgi

Masaüstünde Hafıza En Az Kaç Olmalı?

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayar alırken birçok kıstas ön plana çıkar. Bunlar işletim sisteminden tutun da ekran kartına, hafıza kapasitesine kadar değişik nitelikte özelliklerdir. Bilgisayar alırken en önemli kıstas bilgisayarın ana kartının kapasite ve yeterliliği olsa da hafızası da bir seçim kriteri olarak karşımıza çıkar.

Bilgisayar Ne Maksatla Kullanılacak?

Masaüstü bilgisayarın hafızasının ne kadar olması gerektiğine karar verirken göz önünde bulundurulması gereken kriterlerin başında bilgisayarın ne maksatla kullanılacağı gelir. Masaüstü bilgisayar evde sadece internete girip sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak maksadıyla alınacaksa 100-200 GB hafıza dahi kullanıcının işini görecektir. Masaüstü bilgisayar iş maksadıyla kullanılacaksa ve işin niteliğine göre hafızaya ihtiyaç varsa ya da yüksek kalitede oyunları oynamak için bilgisayar alınıyorsa masaüstü bilgisayarın hafızası en az 1 TB olmalıdır. Tabi hafıza ne kadar büyük olursa bilgisayar verileri depolama konusunda o kadar rahat edecek ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Bilgisayarın Hafıza Boyutunun Çalışmasına Etkisi

Bilgisayarın rahat çalışması için en önemli husus güçlü bir ana karttır. Bunun yanında iyi bir ekran kartı yüksek çözünürlükteki video ve fotoğrafları rahatlıkla görmenizi ve yüksek grafik çözünürlüğüne sahip oyunları rahatlıkla oynamanıza imkân sağlar. Bunların yanında yüksek depolama alanına sahip bir hard disk bilgisayarın kasılmadan çalışmasına imkân sağlayacak ve komutları daha kısa sürede yerine getirecektir. Bu kapsamda alınan masaüstü bilgisayar hafızasının 1 TB üzerinde olması uzmanlarca tavsiye edilir.

Yüksek Kapasitede Hafızanın Sağladığı Avantajlar

1 TB ve üzerinde hafıza kapasitesine sahip bir masaüstü bilgisayar aldıysanız ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak oyunlar yükleyebilir ve milyonlarca fotoğraf ve video depolayabilirsiniz. Ayrıca yüksek kapasitede hafıza boyutuna sahip bilgisayarda yedek depolama alanı oluşturabilir, karşılaşacağınız olumsuz durumlarda yedek bir depo olarak kullanacağınız bir hard disc elde etmiş olursunuz.

Sonuç olarak masaüstü bilgisayar, teknoloji sürekli kendini yeniliyor olsa da uzun yıllar kullanmak maksadıyla alınan bir üründür. Bu sebeple ilerleyen dönemde ihtiyaçların değişeceği, yeni hedeflerin ya da hobilerin ortaya çıkabileceği düşünülerek hafıza kapasitesinin yüksek tutulmasında fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı