Ev HayatıGenel Bilgi

Küçük Odalara Büyük Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon insan yaşamında başlı başına önem arz eden bir olgudur. Öyle ki günümüzde bu artık başlı başına bir meslek haline dönüşmüş durumdadır. Günümüzde iç mimarlık eğitimi alanlar dekorasyon alanında gerek evlere gerek işyerlerine hizmet veriyorlar.

Her türlü ortamın kendince bir dekorasyon tarzı oluyor. Modern, klasik ya da country tarzında dekorasyon yapılıyor. Bu durum tamamen kişinin kendi zevkine ve tarzına uygun olarak gelişiyor. İş de böylesi durumlarda dekorasyon yapılacak olan mekânlarda bulunulan ortamın büyüklüğü de çok ciddi önem kazanıyor.  Örneğin küçük odalara büyük dekorasyon önerileri başlı başına bir uzmanlık teşkil ediyor ama sizler bir iç mimara gitmeden de kendiniz rahatlıkla dekorasyon yapabilirsiniz.

Mobilya Seçiminde Önem Arz Eden Hususlar

Evin herhangi bir yerinde küçük bir oda olabilir. Bu odayı çocuk odası yatak odası ya da oturma odası olarak kullanabilirsiniz. Böylesi küçük bir odanın dekorasyonunda en önemli olan husus odada kullanılacak olan mobilyaların seçimidir. Tamamen ergonomik tasarımlı, işlevsel mobilyalar seçilmelidir. Burada bir örnek vermek gerekir ise açılıp katlanabilir yataklar yatak odası için idealdir. Oturma odalarında işlevsel yataklı sandıklı köşe takımları da ideal bir seçim olacaktır. Küçük odaları büyük göstermek için aynalardan yararlanarak derinlik katabilirsiniz. Duvar rafları da işinizi dekorasyon açısından kolaylaştıracak diğer objelerdir.

Renk Seçiminde Önem Arz Eden Hususlar 

Küçük odaların dekorasyonunda renk seçimine de dikkat etmek gerekir. Olabildiğine koyu renklerden uzak durulmalıdır. Açık aydınlık pastel tonları tercih etmelidir. Uçuk sarılar, soft pembeler ve maviler bu tür odalar için en doğru renk seçimleridir. Fazla yer teşkil etmemesi için perdelerin boyları kısa olmalıdır. Stor ve zebra perdeler bu tür küçük odalar için idealdir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı