Genel BilgiKedi Köpek

Köpeklere İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpekte temel itaat eğitimi çok önemlidir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayan bir köpek diğer eğitim aşamalarına geçmelidir. Bir köpeğin ırkı ne olursa olsun mutlaka temel itaat eğitimi almalıdır. Böylelikle sahibinin komutları ile birlikte çok daha uyumlu ve sosyal bir köpek olacaktır. Ayrıca alınan eğitimlerle birlikte köpekte algılar açılmakta ve dolayısıyla istekler de çok daha net bir şekilde anlaşılmaya başlanmaktadır. Temel itaat eğitimi ile birlikte köpeğin kontrolü sahibinde olur ve otorite kayıtsız şartsız belli kişidedir.

Otur/Yat Komutu

Otur komutu ile köpek sakin bir şekilde sahibinin yanına oturur. Heyecanlı hareketlerde bulunmaz. Sahibinin komutuna kadar sakince oturma modunu korur. Aynı şekilde yat komutu ile de köpek sakin ve son derece uyumlu bir şekilde yere uzanır. Bu da önemli temel itaat eğitimi kapsamındadır.

Köpekler evde sahiplerini dinlerler ancak dışarı çıkıldığında bu söz dinleme, komutları yerine getirme işi zorluğa dönüşür. İşte bu noktada temel itaat eğitiminin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Temel itaat eğitiminde otur, yat, otur bekle, takip, hayır gibi komutlar öğretilir. Mesela takip komutu ile köpek sahibinin sol tarafından adımlara uygun bir şekilde takip etmeyi öğrenir. Böylelikle sokaklarda köpekle çekişme durumu ortadan kalkmış olur.

Hayır Komutu İle Köpek

Hayır komutu köpeğin yapmasını istenmediği her davranışı için kullanılabilir. Tamamen engelleyici bir komuttur. Ev yaşantısı, sokak yaşantısı kısaca her yerde kullanılabilir. Köpek bu eğitim sayesinde gereken davranışı anlar ve uygular.

Köpeklerde temel itaat komutlarına hâkim olarak yetiştirilen bir köpek  ile sahibi arasında inanılmaz bir bağ oluşur. Artık yaşamın her karesi birlikteyken keyifli ve stressiz geçer. Temel itaat eğitimi köpekle sahibinin bir uyum içerisinde yaşamasının en önemli noktasıdır. Köpeklerde temel itaat  eğitimi 3 aylıktan itibaren başlayabilir. Çünkü yaş ilerledikçe komut alma, itaatlere uyma halleri zorlaşmaya başlar. Yavru köpeklerin bu noktada eğitimi çok daha kolaydır. Köpeklerle uzun, sağlıklı ve mutlu bir birliktelik için eğitim şarttır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı