Ev HayatıGenel Bilgi

Klimaların Çalışma Prensibi

Gelişen dünya ve insan ihtiyaçları kapsamında insanoğlu sürekli kendini geliştirmekte ve bu gelişimi teknolojiye yönlendirmektedir. Bu kapsamda yaygınlaşan ürünlerden birisi de klimalardır. Soğuk ve sıcak ayarlarda kullanılabilen klimalar özellikle sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkar. Çoğumuzun bugüne kadar aklına gelmemiş olsa da klima nasıl çalışır sorusu teknolojiye meraklı olanların ilgi alanlarından birisidir.

Klima Nasıl Çalışır?

Klimalar iç mekân soğutmasında kullanılan cihazlardır. Bu cihazlardan maksimum verim alabilmek ortamın dışarı ile tamamen tecrit edilmesi ile mümkündür. Klimanın çalışma prensibi, belli bir basınçta bulunan sıvı haldeki akışkan maddenin istenen sıcaklık aralığında buharlaştırılması ve hızlı bir şekilde buhar halden tekrar sıvı hale dönüştürülmesidir. Sıvı halde bulunan maddeye kuvvetli bir basınçla ısı enjekte edilerek gaz hale dönüşmesi sağlanır. Bu işlem kimya dilinde faz değişimi olarak adlandırılır. Oluşan gaz da bir kompresör marifetiyle emilir ve sıkıştırılarak tekrar sıvıya dönüştürülür. Klima teknolojisinde faz değişiminin termodinamiğinden istifade edilir. Kapalı devre kullanılarak oluşturulmuş bobin sisteminin yardımı ile buhar hale gelen akışkan maddenin tekrar yoğunlaşması sağlanarak bir döngü halinde bu sistemin devam etmesi sağlanır.

Klimalarda bobin sistemi yardımı ile sıcak havanın hareketini sağlayan fan sistemi de bulunur. Sıcak hava soğutucunun üzerinden geçerken soğuk hava dış mekâna verilir. Yüksek basınç altında hareket eden sistem, bu yüksek basıncı kompresöre konulan klima gazı sayesinde gerçekleştirir.

Klima Gazı Nedir, Ne İşe Yarar?

Klima gazı yukarıda da kısaca değinildiği gibi yüksek basınçla sıcak havanın soğuk havaya çevrildiği sistemin hızlı ve yüksek verimle gerçekleşmesini sağlayan bir sistem ortaya çıkarır. Bu gazın eksilmesi veya tamamen boşalması durumunda klima içerisindeki kompresör görevini yapamaz. Bu durumda ya istenen soğuk hava verilemez ya da klima dışarıdan aldığı havayı olduğu gibi kapalı ortama verir. Klimanın periyodik bakımlarında kontrol edilmesi gereken hususların başında klima gazı gelir. Klima gazı azot, hidrojen ve helyum gazlarından oluşur. Gazın tamamlanması yüksek maliyetli bir durum değildir. Klimanın çalışma sıklığına bağlı olarak zaman zaman bu gaz boşalabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı