Genel BilgiKedi Köpek

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Kazandırılır?

Kedilere tuvalet eğitimi kedinin eve gelir gelmez yapılması gereken bir eğitimdir. Kedi başlarda tuvaletini yapacağına dair bir arayışa geçtiği anlaşıldığında mutlaka kediyi tuvaletine yerleştirmek gerekir. Alışmasında kolaylık sağlanmak için yemek sonralarında, sabahları, gece yatmadan önce tuvalete götürülebilir. Kedi tuvaleti öğrenene kadar bu sisteme devam edilmelidir. 1 hafta içerisinde kedi alışacaktır.

Yavru Bir Kediye Tuvalet Eğitimi Verilmesi

Yavru bir kediye tuvalet eğitimi çok daha hızlı olur. Çünkü içgüdüleri çok güçlüdür. Kumun yerini çabuk öğrenirler ve alışkanlık kazanırlar. Kedi yavru da olsa eve gelir gelmez eğitim verilmelidir. Yavru kedi yavaşça kumun üzerine bırakılmalıdır. Kumu kazıması gösterilmelidir, sonrasında da oraya alışması için uzaktan izlenmeye alınmalıdır.

Kedi tuvaletinde kristal kedi kumu kedi sağlığı açısından zararlıdır. Çünkü kristal kumlar; idrarı emecek ve hapsedecektir. Bu da kumda bakteri oluşumuna neden olacaktır. Temizlenmemiş kumlar ve özellikle kristal kumlar; kedide idrar yolları enfeksiyonuna ve bağırsak sorunlarına neden olur. Kullanılacak kumun kedi tarafından sevilmesi gerekir. Eğer kumu sevmezse evin başka yerlerini kendine tuvalet seçer.

Kedi Kumu Değişimi

Kedi kumları 3 haftada bir olacak şekilde değiştirilmelidir. Daha sonra kum koyulan kabın yıkanması gerekir. Gerekli yıkama işleminden sonra temiz kum kaba eklenmelidir. Çok kirli bir kabın içerisine girmek istemezler.

Bir kediye tuvalet eğitimi vermek köpeğe göre çok daha kolaydır. Kedi çok daha hijyenik hayvandır ve eğitimi çok çabuk kavrayıp uygulayabilir. Ev kedilerinde tuvalet için yaş sınırı yoktur. Eve gelen bir kediye tuvalet eğitimi başlanmalıdır. Bir kediye klozette tuvalet yapma alışkanlığı bile kazandırılabilir. Böylelikle kum kabı, koku ya da kum masrafından da kurtulma sağlanır. Tuvalet eğitimi için kitlerden alarak eğitim verilebilir. Tuvalet ihtiyacını kendi kendine karşılayan bir kediye mutlaka ödül vererek durum şevklendirilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı