Genel BilgiKadına Dair

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedenleri

İkili ilişkilerin sürdürülebilir olması konusunda cinsellik büyük bir öneme sahiptir. En azından tarafların birbirine karşı açık olmaları ve rahat davranmaları ile ilişkilerin süresini uzatmak da mümkün olur. Ancak günümüzde birçok farklı nedenden ötürü cinsel isteksizlik meydana gelebilmektedir. Özellikle kadınlarda görülen cinsel isteksizlik birçok nedene bağlı olarak ikili ilişkilerin yıpranmasında önemli bir rol oynar. Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri arasında sayılabilecek birçok faktör bulunur. Çözümü noktasında uzlaşmaya gidilerek kısa sürede problemlerin giderilmesi mümkündür.

Cinsel İsteksizliğin Fiziksel Nedenleri

Cinselliğin istenmemesinde ciddi sorunlar fiziksel kaynaklı olabilir. Bayanların kendilerini rahatsız hissetmeleri, kullandıkları ilaçların cinsel isteksizlik yaratması, gün içerisinde vücudun yorgun olması, sıradan ve monoton bir hayat yaşamının verdiği sorunlar gibi fiziksel nedenle kadınların isteksiz davranmalarına neden olabilir.

Hormonsal Kaynaklı İsteksizlik Nedenleri

Hormon kaynaklı olarak cinsel isteksizlik duyan kadınlar bu süreci zor atlatsa da tekrar normal hayatlarına tekrar dönebilir. Cinselliğin hormon kaynaklı istenmemesinin en büyük nedeni menopozdur. Menopoza gren kadınlar belirli bir süreliğine de olsa cinsel yaşamdan uzak durur.

Psikolojik Nedenler

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri büyük bir oranda stres kaynaklıdır. Hem kadın hem de erkeği etkileyen kaynaklar sonucunda ikili ilişkiler kolayca kopma noktasına gelebilir. İlişkilerdeki cinselliği artıran en büyük psikolojik neden strestir. Bununla birlikte kendine güveni azalan kadınlar da ilişkiden uzak durur. Vücudunu beğenmeyen bir kadın için ilişkiye gitmek oldukça zordur ve bu durum kolay onarılamaz. Bununla birlikte daha önceki ilişkilerinde kötü sonuçları bulunan kadınlar da cinsel ilişki konusunda istenilen isteği gösteremez.

İkili İlişkilerden Kaynaklanan Nedenler

Bazı durumda çiftler birbirlerini yeterince istemeyebilir. Genelde partner kaynaklı sorunlarda karşılıklı güven problemi yaşayan çiftler, iletişim sorunu bulunanlar ve sürekli tartışma ile kavga eden çiftler birbirlerini isteme konusunda oldukça zayıftır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı