Genel BilgiKadına Dair

Kadın ve Vajinusmus

Vajinusmus aslında cinsel işlev bozukluklarında kadınların en çok muzdarip olduğu konudur. Nedir vajinusmus? Vajinanın girişinde üçte birlik kısmında oluşur. Çünkü başka yer de kas yoktur. Bu kasların cinsel birleşme esnasında, bazen cinsel birleşme değil, el temasında da olabiliyor. İstemsiz bir şekilde, o kasların kasılması ve buna korkunun da ekleniyor olması, korku ve kasılmaya bir takım düşüncelerde eşlik ediyor. Nedir bu düşünceler? Penis çok büyük, çok canım yanacak, benim cinsel organım anormal ve bunun gibi düşünceler eşlik etmektedir. Burada en önemli nokta bu kadının isteyerek, yaptığı bir kasılma değil. Yani kontrol olan bir kasılma değildir. Dolayısı ile kadın, isteyerek kendisini gevşek bırakamıyor. Vajinusmus, genel anlamıyla bu demektir.

Fizyolojik Değil, Psikolojik?

 Hasta kişiler aslında çoğunlukla da jinekolojiye başvuruyorlar. Bu kişiler vajinalarında, bir problem olduğunu düşünüyorlar. Oysaki çoğu vaka da fizyolojik hiçbir problem çıkmıyor. Çok küçük yüzdelerde belki şekil bozukluğu oluyor. Çoğunlukla psikolojik olduğu, doktorlar tarafından hastalara söyleniyor. Peki, belirtileri nelerdir? Çift çok rahatsız bir cinsel birleşme yaşar. Her türlü yakınlaşma kadın için bir kasılmadır. Aynı zamanda jinekolojik muayenede problem yaşanır. Özellikle alttan muayenede kadınlar zorlanırlar. Cinsel birleşme sırasında istemsiz fiziksel tepki verirler. Başarısızlık ve ağrı endişesi ile oluşan yoğun kaygı nedeni ile cinsellikten kaçınırlar.

Kültürümüzün Etkisi?

Neden gelişir vajinusmus? Kültüre bağlı bir bozukluktur. Bizim kültürümüzde, kadına yüklenen anlamalar ve kadının cinsellikle bağdaştırılamaması. Yetiştirilme tarzı da çok önemli bir yere sahiptir. Kontrolcü yapı çok etkilidir. Vajinusmus hastaları, sevişmeyi biliyorlar. Ama tam o an geldiğinde, beyinlerinde fırtınalar kopuyor. Bu korkular sürdüğü sürece kasılmalar hep olur. Olumsuz düşünceler, negatif bakış kişinin beyninde mevcut. Yaşam boyu devam edebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı