Genel Bilgi

İyileşmesi Zor Olan Bağımlılık

Söz konusu bağımlılık ve bağımlılıklar olunca dünya genelinde ilk sırada alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı ve sigara kullanımı bulunmaktadır. Ancak alkol, uyuşturucu ya da sigara kullanımı bağımlılıklarının dışında yemek de bir bağımlılık olduğu gibi aşk da bir bağımlılıktır. Tüm bunların yanı sıra teknoloji, olumsuzluk, alışveriş, iş ve patates cipsi de bağımlılık çeşitleri arasında yer almaktadır. Ancak bu bağımlılıkların kimisinde zaman içerisinde kurtulmak mümkün olduğu gibi kimisinin ise iyileşmesi ise oldukça zor olabilmektedir. Bağımlılıklardan kurtulabilmek için öncelikle kişinin kararlı olması, kendini ve hayatını da değiştirmeye hazır olması gerekmektedir.

Ölümcül Bağımlılıklar

Uyuşturucu bağımlılığı, bilinen en ölümcül bağımlılıklardan biri olmasının yanı sıra beyin yapısında değişikliğe sebep olabilen bir beyin hastalığıdır. Uyuşturucu bağımlılığını ise karaciğeri, mide ve sinir sistemini olumsuz bir şekilde etkileyen alkol bağımlılığı ile dünyanın en tehlikeli bağımlılıklarından biri olarak kabul edilen sigara bağımlılığı takip etmektedir.

Sınırları Zorlayan Bağımlılıklar                          

Sınırları zorlayarak kişinin genel sağlık durumunun bozulmasına ve hatta ölümüne bile sebep olabilecek bağımlılıklar da vardır. Örneğin teknoloji bağımlılığı kişinin zihinsel yeteneğini etkileme potansiyeline sahiptir. Ayrıca birde yemek bağımlılığı vardır ki kimi insanda yokluğu durumunda davranış değişikliğine hatta şiddet uygulamaya dahi sebebiyet verebilmektedir. Pek bilinmeyen bağımlılıklardan biri de patates cipsi bağımlılığıdır ve patates büyük bir oranda bağımlılığa katkıda bulunmaktadır. Patates cipsi bağımlılığında kişi, diğer kişilere oranla belirli bir süre içerisinde daha fazla patates tükettiği için Binge Eating adı verilen bir bozukluğa sahip olabilmektedir. Birde alışverişkolik olarak adlandırılan alışveriş bağımlıları bulunmaktadır ki para harcamaya eğilimi olanlar için kaçınılmaz bir bağımlılık durumundadır. Aşk bağımlıları ise oldukça tehlikeli olarak kabul edilir. Çünkü dünyada aşk ile bağlantılı olarak pek çok intihar, taciz ya da cinayet vakaları yaşanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı