Genel Bilgi

İstanbul’da Görülmesi Gereken 5 Yer

İstanbul gerek tarihi bakımından gerek doğa güzellikleri bakımından muhteşem bir şehirdir. Aslına bakılırsa İstanbul’da gezecek yer bitmez fakat o şehri ziyarete gittiğiniz zaman gezebileceğiniz 5 farklı yer vardır. 

Galata Kulesi

Galata Kulesi, son derece romantik yapısı ile İstanbul’un en güzel yerlerindendir. 69,90 metre boyunda olan Galata Kulesi Osmanlı döneminde hapishane ve sığınak işleri için kullanılıyordu. Günümüzde ise hem restoran hem de görkemli bir yapı olarak kullanılıyor. Siz de İstanbul’a gittiğiniz zaman Galata Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, İstanbul’un yeraltı zenginliklerinden en güzelidir. Yerebatan Sarnıcı o zamanlar Jüstinious tarafından şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır. Bu sarnıç tuğladan örülmüş olup kalın bir tabaka ile sarılarak su geçirmez hale getirmiştir. Günümüzde müze haline getirilen bu şaheseri sizler de gidip görebilirsiniz. 

Haydarpaşa Garı

Haydarpaşa Garı deniz kıyısında bulunan konumu ve göz alıcı manzarası ile gerçekten görülmeye değer bir güzelliğe sahip. 1873 yılında kurulan bu gar ilk kurulduğu zamanlar tüm Anadolu’nun tren seferlerini gerçekleştiriyordu. Dizilerde bile rol oynayan Haydarpaşa Garı günümüzde hala kullanılıyor. Yalnızca manzarası için bile burayı ziyaret edebilirsiniz. 

Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi Marmara Denizi, Adalar ve Haliç gibi görkemli kesimleri manzarasına dâhil eden bir yerdir. Çamlıca İstanbul’un en yüksek noktası olduğu için tüm şehir ayaklarınızın altında gibi hissedersiniz. Orada bulunan kafelerde çayınızı içerken şehrin güzelliğini de içinizde hissedebilirsiniz. 

Kız Kulesi

Kız Kulesi pek çok tarihi anlatıma yer vermiş olup bir Padişahın kızını hapsettiği kule olarak bilinir. Günümüzde ise restoran olarak kullanılan bu kule denizin orta yerinde insana huzur veriyor. Sizler de İstanbul’a yolunuz düştüğü zaman kesinlikle bu kuleyi ziyaret etmelisiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı