Genel Bilgiİlginç Bilgi

Geçmişten Günümüze Yapılan En Önemli İcatlar

İcatlar, günlük yaşantımızı kolaylaştıran ürünlerdir. Yüz yıllar içerisinde birçok icat yapılmış olup her icadın yapılış aşaması kendi içinde birtakım zorluklar içermektedir. Bu zorluklar sayesinde icatlara ulaşılmış ve her icadın neredeyse ilk denemesi başarısız olmuştur.

İcatlar insan hayatını kolaylaştıran en önemli ürünler olmuşlar ve her geçen gün sayıları artmıştır. Ancak bazı icatlar ise diğerlerinden çok daha büyük önem taşımakta ve insan hayatını büyük oranda etkilemektedir.

Yazının İcadı ile Gelişmelerin Yaşanması

Geçen asırlar boyunca hep en önemli icat yazının bulunması olmuştur. Ve yazının bulunması sayesinde çağlar başlamış, çağlardan öncesi milattan önce sayılmıştır. Yazı sayesinde iletişimin en kolay yolu sağlanmış ve böylelikle kültür aktarımı daha doğru şekilde gerçekleşmeye başlamıştır.

Illustration of light bulb ideas

Yazının bulunmasından önce insanlar mağara duvarlarına resimler yaparak iletişim kurabilirken yazının icadından sonra taş üzerinde bir çivi ile harflerin kazınması sonucunda iletişim kurulmaya başlanmıştır. İlkyazılar genel olarak taş tabletler üzerine yazılmış ve o şekilde gelecek nesillere aktarılmıştır. Bu taş tabletler, bir sonraki nesle öğüt taşıyıcı olmuş ve bu sayede diller de birbirinden etkilenerek bir kültür kaynaşması yaşanmıştır.

Telefonun İcadının Önemi

Telefonun icadı hiç de sanıldığı kadar kolay olmamış ve insan hayatını kolaylaştıran bir alet olarak telefon insan yaşantısında yer almıştır. Grahambell tarafından icat edilen telefon için bu bilim adamı oldukça çaba sarf etmiş ve yıllar süren denemeler yapmıştır. Böylece bu büyük çalışmalar sonucunda en nihayetinde telefon icat edilmiş ve insanlar arasındaki iletişim canlı bir şekilde sağlanmaya başlamıştır.

Telefon ilk olarak bardağa benzeyen iki kap ve aralarından bağlantı olan ipe benzeyen tel ile yapılmış ve o sayede bağlantı kurulduğu tespit edilmiştir. Daha sonra büyük telefonlar icat edilmiş ve insanlar bu şekilde iletişim kurmaya başlamışlardır. Telefonun kronolojik sıralaması içinde ilk önce vasıfları artmış ardından ise boyutları küçülmüş ve cep telefonları moda haline gelmiştir. Zaman içerisinde bu büyük icadın tek özelliği konuşmak ve arama yapmamak olmamış aynı zamanda bu telefonlar ile fotoğraf da çekilebilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı