Genel Bilgiİlginç Bilgi

Geçmişten Günümüze İnsanlık Tarihine Yön Veren Buluşlar

Yüzyıllar boyunca yapıla gelen icatlar, hayatımızı kolaylaştırmış ve birçok insan ihtiyacına kolaylıkla cevap vermiştir. İnsanların ihtiyaçları sonucundan icat edilmiş olan bu ürünler, günümüzde birçok yerde kullanılmakta ve yaşamın esaslı gerekleri arasında yer almaktadır. İcatların yapılması aşaması hiç de sanıldığı kadar kolay olmayıp uzun zaman ve emek harcanması sonucu icatlar elde edilmiştir. Geçmişten günümüze gelen icatlar, her yönden ayrı bir önem taşımakta ve geleceğe ışık tutmaktadır.

Ateşin Bulunması

Ateş de nihayetinde bir buluş ve bir icattır. Ateşin keşfi, zannedildiği gibi kolay olmamış ve insanlar uzun zaman önce soğuğa karşı korunmasız kalmışlardır. İki çakıl taşının birbirine hızlı şekilde sürtülmesi sonrasında keşfedilen ateş, insanların hem ısınmasını sağlamış ve soğuktan dolayı ölmelerini engellemiş hem de yemeklerini pişirebilmelerini sağlamıştır. Ateşin keşfi, insanların yaşayışlarını her yönden kolaylaştırmış ve mevsimleri daha kolay atlatmalarını sağlamıştır. Ateşe öyle değer verilmiştir ki zaman içerisinde ateşe tapanlar meydana çıkmış ve Mecusi inanışına sahip insanlar türemişlerdir. Ateş, insanlığın çok eski zamanlarından bugüne kadar gelen be gündelik yaşantının her yerinde kullanılan, karşımıza çıkan en önemli icatlardan birisidir.

Yazının İcadı

Kültür denilen kavramın bir özelliği de yıllar içerisinde değişime uğraması ve bir diğer kuşağa aktarılması gerekliliğidir. Kültürün aktarılmasının en kolay ve güvenli yolu ise yazı ile olmuştur. Yazının icadından önce insanlar mağara duvarlarına resimler ve hiyeroglifler çizmişler ve aktarım bu şekilde gerçekleşmiştir. Yazının bulunmasıyla birlikte çağlar resmi bir şekilde başlamış ve yazı sayesinde iletişim gelişmiş, insanların haberleşmesi bu sayede kolaylaşmıştır. Yazının icadı sonrasında kitaplar yazılmaya başlanmış, kitaplar okunmaya başlamış ve diller kültürel varlığını koruyarak gelişimini sürdürmüştür. Yazının bulunması en önemli icatlar arasında yer alır.  

Tarımın Keşfedilmesi

İnsanların yaşamlarını değiştiren, göçebelikten yerleşik düzene geçmelerini sağlayan en önemli buluşlardan biridir. İnsanlar bir şeyler üretebildiklerini anladıklarında doğaya olan bağımlılıkları azalmış, daha düzenli bir nüfus artışı yaşanmış, kentleşme başlamış ve bugünkü toplum düzeninin temelleri atılmaya başlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı