Genel BilgiKadına Dair

Evlilikte Cinsel Uyum Neden Önemli

Evlilik uyum sağlamak evliliğin devamı açısından büyük bir önem taşır. Bu uyumların içerisinde en önemlisi cinsel uyumdur. Evlilik iki farklı cinsin ilişkisi olduğundan her iki tarafında ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Bu da cinsellik adı altında evlilik çatısı altında önemini belirleyici bir faktördür. Kadın ya da erkek cinsiyete dair ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Cinsellik bedenle ifade edilen bir ilişki biçimi olduğundan kadın ve erkek arasında kalması gereken özel bir ilişkidir.

Evlilikte Cinsel Takıntılar

Evlilik bütünü içerisinde sağlıklı bir iletişim olabilmesi için cinselliğin sorunsuz olması gerekir. Cinsellikte yaşanan sorun evliliğin gidişatını olumsuz etkiler. Evlilikte yaşanan her türlü sorun cinselliği de olumsuz etkiler. Mesela yaşanan parasal sorunlar, iletişimsizlik, ikili arasında yaşanan çatışmalar bunlardan bazılarıdır.

Evlilik içerisinde cinsellik, fizyolojik dışında, iletişim ya da psikolojik anlamda karmaşık bir duruma doğru sürükler. Eşler cinsel yaşamlarında nelerin olmasını ya da olmamasına kendileri karar verirler. İki kişinin beklentisi ile ortaya çıkan cinsellik yine iki kişinin kararları doğrultusunda şekillenir. İki ayrı bireyin bir evin içine girip birbirine alışma süresine ek olarak cinsellik açısından da tanıma süresi kuşkusuz zaman ve çaba gerektiren durumlardır.

Cinsel Uyumun Önemi

Evlilikte cinsel uyum, aslında kadınla erkeğin birbirine tanıma ve birlikte öğrenme sürecidir. Bu da kesinlikle iletişimin kesilmeden olmasına bağlıdır. Sağlıklı ve mutlu bir cinsellik için eşler birbirleri ile konuşabilmeli, cinsel konularda bilgi sahibi olunmalıdır.

Evlilikte cinsel uyumun olabilmesi için kadın ve erkeğin birbirine hoşgörülü davranması, sevgi ve saygının yitirilmemesi gereklidir. Evlilikte uyumun sağlanabilmesi için cinselliğin payı ne kadar önemliyse cinsellik eşittir iletişim payının da katkısı aynı orandadır. Evlilikte gerekirse cinsel bilgi eksikliklerinin giderilmesi için bir uzmandan yardım alınması da çift iletişiminde ve dolayısıyla evliliğin düzgün ve mutlu gitmesinde payda olacaktır. Evlilik demek her açıdan paylaşım demektir. Birbirlerinin beklentilerine karşılık vermek demektir. Dolayısıyla bu beklentilerden biri olan cinselliğin tıkanması halinde mutlaka bir çözüme ulaşma sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı