Ev HayatıGenel Bilgi

Eviniz İçin Oturma Odası Nasıl Seçilir?

Eviniz İçin Oturma Odası Nasıl Seçilir?

Bir evde uyuma zamanları dışında evde en çok vakit geçirilen yer oturma odasıdır. Oturma odası yorgunluğun atılması için, bir nefes almak için, keyif yapmak için, oturarak ya da uzun oturma diye tabir edilen zamanlarda kurtarıcı noktadır. Bu sebeple de oturma odası seçimi önem taşır. Oturma odasının dekorasyonu hem göze hitap etmeli hem de işlevsel ve rahat olmalıdır.

Bir Oturma Odasının Ölçüleri

Bir oturma odasının dekorasyonu için belli kurallar olmasa da her zaman ağırlıkta olunan şey kişisel zevkler orantısında olan şekillenmelerdir. Kişisel zevkler doğrultusunda olmasının yanı sıra elbette ki birkaç detayın dikkate alınması gerekir.

Oturma odasında en önemli detay renk seçimidir. Seçilen renk mobilyalarla, zeminle, perdeyle uygun olmalıdır. Bir odada uyum sağlanması için altın kural 6 renkten fazla olmamasıdır. Bu nedenle bir oturma odası oluşumunda aslında 3 renk yeterlidir. Ana renk ve kontrast renklerle kombine dönüş yapılmalıdır.

Oturma Odası Stili


Oturma odasının stiline karar verilmesi gereklidir. Şu sıralar gündemde olan retro havası en çok uygulanan olup aynı zamanda riskli bir tercihtir. Çünkü kapsamında bütünlüğü bozmadan bir stil oluşturulması gerekir, aksi takdirde kalabalık bir görüntü ortaya çıkar.

Bir oturma odasında olmazsa olmaz televizyondur. Televizyon seçiminde mümkünse duvara monteli olarak seçim yapılmalı böylelikle yerden tasarruf sağlanmalıdır. Oturma odası dekorasyonunda yaratıcılık anlamında aslında özgürlük hâkimdir. Çünkü bu oda kişinin kendini rahat hissettiği odadır ve bu rahatlığı hissedebilmesi için de buna uygun dekorasyon seçimine gitmelidir. Zevklere uygun olması kıstası en başta olmak üzere, özellikle yeni evlerdeki  küçüklük payı da dikkate alınarak gerekli parçaların dizaynı ve çok fazla eşyadan uzaklıkla zevkli bir oturma odası döşenmiş olacaktır. Rahat ve klâs bir görüntü herkesi memnun edici olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı